Tudatosan egyszerűen élni nem könnyű, de nem is lehetetlen. Hogy mit jelent az, hogy tudatosan egyszerűen élsz, arra egy lehetséges választ kapsz a Wikipédia önkéntes egyszerűség cikkében.
Abban a cikkben nincs sok szó a spórolásról, takarékosságról, habár szerintem az is az önkéntesen egyszerű életmód része. Hiszen annak lényege, hogy "az egyén megelégszik azzal, amire szüksége van, szemben azzal, amit meg akar szerezni magának". Egyszóval, ne költsük a pénzünket arra, amit meg akarunk szerezni, hanem csak azt vegyük, amire szükségünk van. Ha keveset keresünk, akkor főleg fontos, hogy jól meg tudjuk különböztetni ezt a két kategóriát, mert a végén oda lyukadhatunk ki, hogy elköltöttük a pénzünket a vágyainkra, és nem maradt semmi a szükségleteinkre. Ebben segít a takarékoskodás. A takarékoskodás célja sokféle lehet.
Lehet az, hogy megtanítson minket arra, hogy különbséget tudjunk tenni vágyak és szükségletek között. Lehet az, hogy segítsen a szükségletek kielégítésében. Lehet az, hogy a szükségletek kielégítésén túl lehetőséget adjon vágyaink bizonyos szintű megélésére is. Lehet az is célja, hogy jövőbeni szükségleteink kielégítésének pénzügyi alapját adja. A cél igazából tőled függ: ha minden hónapban új telefont veszel, de az albérleti díjjal elmaradásod van, akkor a te célod a takarékoskodással az, hogy az alapvető szükségleted ki legyen elégítve (tudjál hol lakni). Ha az alapvető szükségleted ki van elégítve, akkor takarékoskodhatsz azért, hogy el tudj menni nyaralni Balira.
Akármi is a célod, takarékoskodni, spórolni is többféleképpen lehet. Ezekből gyűjtöttem most össze néhány ötletet.
1. Tedd félre a jövedelmed 10%-át - így szól az első tanács. Ez egy igazi klasszikus ötlet, a maga nemében páratlanul egyszerű. Magasabb jövedelemmel rendelkezők esetében könnyen végrehajtható, és legendák szerint dédanyáink korában a szegényebbek is meg tudták oldani. Igaz, akkor még nem csábítottak a reklámok esztelen költekezésre, és a hitelfelvétel sem volt még annyira általános. A 10% félrerakásának is több módja van: azonnal lekötöd, amint a számládra érkezik, vagy felveszed készpénzben és elrakod, esetleg átrakod más számlára, amit nem használsz. Egyszerűen rajta hagyhatod a napi használatú folyószámládon is, de ez nem praktikus, mert nehéz követni, hogy mennyinek is kellene rajta maradnia elköltetlenül, és nagy a csábítás az elköltésére.
2. Tegyél félre minden hónapban X forintot! Az X forint lehet bármennyi, 1000 ft-tól akár 100 000-ig, ez persze a jövedelmedtől függ. Előnye a fix összeg, amivel tudsz kalkulálni. Kezelése ugyanúgy történik, mint a 10%-os esetben: lekötés, külön számla, otthon őrizgetés.
3. Minden hónapban tedd félre, ami a hónap végén megmarad. Ezt nem ajánlom senkinek. A statisztikák szerint aránylag kevés családban marad bármi is a hónap végére. Ez nem azt jelenti, hogy ezek a családok már minden lehetőséget kimerítettek a takarékoskodásra, csak azt, hogy ez a módszer náluk biztosan nem működik. Ha viszont nálad véletlenül mégis, akkor tedd a maradékot külön számlára, kösd le. Kik azok, akiknél véletlenül mégis működik a módszer? Jól sejted: a már tudatos életet élőknél, akik nem költik el az összes pénzüket, fizetésüket csak azért, mert van. Ehhez nem kell jól fizetett menedzsernek lenni, akinek elég fizetése van ahhoz, hogy maradjon is valami a hónap végére. Ehhez a "csak azt veszem, amire szükségem van" tudatossága kell.
4. Napi takarékoskodás - minden nap azonos összeg. Újabban terjedő ötlet a napi szintű takarékoskodás. Ennek több változatát láttam eddig, az egyik az, amikor naponta azonos összeget teszel félre készpénzben, pl. 50 vagy 100 forintot. Nagyobb léptékben, bátrabbaknak vagy jobb állásban lévőknek lehet akár napi 1000 vagy 2000 ft is. Előnye a kiszámíthatóság és az, hogy kitartásra nevel, hátránya, hogy tényleg félre kell tenni minden nap a megadott összeget. Nagy százalékban elbukással fenyegető módszer.
5. Napi takarékoskodás - minden nap növekvő összeg. Ez egy másik változata a napi szintű takarékoskodásnak. Ez talán még "veszélyesebb", mint a 4-es pontban írt módszer. Ennek az a lényege, hogy minden nap többet teszel félre, mint előző nap. Tehát elkezded hétfőn 10 forinttal, kedden 20 forintot teszel el, szerdán 30-at, és így tovább. Alapvetően nem tűnik nehéznek, de számolj utána! A 100. napon már 1000 ft-ot kell félretenned, a 101-en 1010-et. Az összes félretett pénzed a 100. napon 50500, a 101-en 51510 ft. Ha magasabb kezdőösszeget választasz, az azonos idő alatt összespórolt pénz is több lesz, de magasabb összegeket is kell félretenned napról napra.
6. Napi takarékoskodás - dupla vagy semmi! A napi takarékoskodás legőrültebb változata, amikor választasz egy kezdőösszeget, és minden további napon az előző nap eltett összeg dupláját teszed el. Például: 10-20-40-80-160-320 ft. Ha ezt a módszert választod, jusson eszedbe az ősrégi történet, amikor az okos ember a királytól azt kérte jutalmul, hogy a sakktábla első mezőjére tegyenek 1 búzaszemet, a másodikra kettőt, a harmadikra négyet, és így tovább egészen mind a 64. mezőig, és az legyen az ő jutalma. A király belement... majd hamar rájött, hogy birodalma összes búzája sem elég a furfangos ember kérésének teljesítéséhez.
7. Tedd félre a 200 forintosokat! Kisebb vágyakra spóroláshoz ez a legjobb módszer, van, amikor még én is űzöm. :) Amikor 200 ft-os kerül az utadba, tedd el. Meglepően sok 200 forintos kerül a kezünkbe, és meglepően hamar összejön pár tízezer forintos összeg, amit egy-egy kisebb vágyunkra (hosszú hétvége, hobbifelszerelés) el lehet költeni - ha már nincs pénzügyi tervünk és nem terveztünk ezekre külön büdzsét -, vagy akár vésztartalékként is használható. De jó arra is, hogy már most elkezd összegyűjteni a pénzt a szeptemberi iskolakezdésre, vagy a karácsonyi ajándékokra. Ezt a módszert lehet űzni 100 és 50 ft-osokkal is, de szerintem a 200 ft-os jobb, mert 2x, illetve 4x annyit gyűjthetsz össze ugyanannyi darabból.
8. Virtuális részletfizetés. Ez a saját találmányom, legalábbis ezen a néven. Sokan panaszkodnak arra, hogy muszáj megvenniük valamit részletre, mert egyben nem tudják kifizetni, sőt, még összespórolni sem tudják rá a pénzt. Ez butaság, hiszen ha most megveszel valamit, amire az elkövetkezendő 10 hónapban be kell fizetned havi 10 000 ft-tot részletként, akkor az elmúlt 10 hónapban is félre tudtál volna tenni ennyit rá havonta. Itt jön hát a virtuális részletfizetés lényege: tedd félre most a majdani részletfizetésre szánt havi összeget, és tekintsd úgy, mint ha tényleg részletre fizetted volna ki. Ha a megfelelő összeg összegyűlt, akkor vedd meg az áhított tárgyat. Ha pedig mire összegyűlik a pénzed rá, rájössz, hogy mégsem kell neked az a valami, az dupla öröm, mert megszabadultál egy felesleges tárgytól és van egy kis spórolt pénzed is.
Te ismersz még takarékoskodási tippeket? Oszd meg kommentben!