A nyári olvasmányaim között volt Leo Babauta cikke, amiben arról írt, hogyan alakította át 7 szabály segítségével az életét úgy, hogy az sokkal egyszerűbb lett. A 7 szabály némelyikét annyira érdekesnek találtam, hogy lefordítottam a listát. Íme:
***UPDATE***
A kommentekből kiderült számomra, hogy a bevezetőben írtak ellenére azt hiszitek, hogy ez az én 7 lépéses listám. Nem az enyém, csak lefordítottam. És a fordítás ténye sem jelenti azt, hogy mind a 7 pontban hiszek. :) A cikk igazi szerzőjéről is essen pár szó, mert többen szinglinek, sőt autistának nézik. Leo Babauta 6 gyerekes családapa. Blogja, a ZenHabits, benne van a világ legolvasottabb 25 blogjában. Régen ő is olyan átlagember volt, mint te meg én. Aztán egy szép napon úgy döntött, hogy megváltozik. Leszokott a dohányzásról, vegánná lett, elkezdett futni, teljesen életmódot váltott. Blogja erről a váltásról szól. Annyira jól sikerült a váltás, hogy ma már ebből él.
My story címmel van a blogjának egy aloldala. Feltétlenül olvassátok el. Ha kéritek, azt is lefordítom.
*** ***
És akkor tényleg jöjjön a lista.
1. Minden héten pénteken kiürítem a levelesládám. Rendszerint 5-10 levél van az emailfiókomban (kivéve, amikor utazom), vagy sok esetben még kevesebb, de ezek közül jó pár elfekvő, mert nem akarom megválaszolni őket, vagy túl sok dolognak kellene utánanéznem, hogy meg tudjam őket válaszolni. Így hát az emailfiókomban hevernek egész héten, és folyton akörül forognak a gondolataim, hogy meg kell őket válaszolni, tehát mentálisan zavarnak. Ezért szokásommá tettem, hogy minden pénteken kiürítem a levelezésem - megválaszolom őket, vagy archiválom azokat, amikre nem fogok válaszolni. Ez csodálatos érzés, mert egy üres inbox nagyon szép tud lenni. Aztán persze újra elkezdenek érkezni az emailek, de az már rendben van... nem az a fontos, hogy az inbox állandóan üres legyen, ezért szándékosan benne hagyok 2-3 levelet egész hétre, mert nem akarom, hogy az üres inbox megszállottja legyek. Csak egyszer egy héten.
2. Minden vasárnap kiürítem az Instapaper fiókomat is. Szeretek hosszú cikkeket olvasni online, de olyan sok időt elvesznek, hogy szokásommá tettem, hogy nem olvasom el őket azokban az órákban, amikor a legproduktívabb vagyok, hanem ehelyett elmentem őket Instapaperre, hogy majd valamikor később elolvassam. (A Readibility, Pocket, vagy a Safari beépített olvasd-el-később funkciója ugyanilyen jó erre a célra). Ez azt jelenti, hogy 10-20 cikk vár arra, hogy a szabadidőmben elolvassam, pl. akkor, amikor sorban állok vagy vonaton ülök. De még így is felgyűlnek, és megtanultam, hogy ha valamit nem olvasok el, akkor azt soha nem is fogom elolvasni. Így hát elhatároztam, hogy minden hétvégén kiürítem az Instapapert. Főleg vasárnaponként annyit elolvasok, amennyit csak bírok, a maradékot pedig törlöm. 2 cikket hagyok csak benne minden vasárnap este, hogy azért mindig legyen valami olvasnivaló.
3. Előbb mindig a fontos dolgokat végzem el. Email, online olvasás, közösségi média, stb ... ezek képesek felzabálni a napot, ha hagyod. Ennek a szokásnak a bevezetésével biztosra vehetem, hogy mindig végzek a fontos dolgokkal, amiket egyébként mindig csak halogatnék, mert nincs rá idő vagy energia. Számomra ilyen fontos dolgok a meditálás és az írás, körítve némi zavartalan olvasással, mielőtt nekiállnék az emailekkel vagy mással foglalkozni.
4. Minden nap ugyanazt a ruhát hordom. Van egy csomó ruhám, amiket viselek: szürke és fekete pólók, egy farmer (vagy rövidnadrág, ha otthon vagyok). A farmerhoz bármelyik póló megy, így nem kell sokat gondolkodnom, mit vegyek fel. Megjegyzés: a hajammal ugyanígy vagyok, minden héten leborotválom. Persze ez a szabály nem jó mindenkinek!
5. Minden nap ugyanazt eszem. Az igazat megvallva, imádok enni, szeretem a jó ételeket, de rájöttem, hogy ha étteremben eszek, az nem csak a derékbőségemnek és a pénztárcámnak árt, de túl sok időt és energiát is felemészt. Így hát a jó éttermeket és gourmet ételeket a különleges alkalmakra tartogatom, hétköznapokon pedig mindig pontosan ugyanazt eszem. Ez a "pontosan ugyanaz" időről időre változhat, de általában 6 hónapon át ragaszkodom egy bizonyos ételhez, legyen szó ebédről vagy vacsoráról. Ez a szabály sem jó mindenkinek, tudom. Mostanában tempehet eszem zöldségekkel, naponta kétszer (erősítő edzéses napon eszem apróra vágott zabot bogyókkal, és lenmagot reggelire). Ezt megelőzően tofut ettem sokáig, azelőtt pedig chilit babbal. A sok zöldségnek jó élettani hatása van. Nem eszem sok gabonát, sem snacket vagy gyümölcsöt. Édességeket vagy finomított gabonát csak azokon a bizonyos különleges napokon eszem, amikor társaságban vagyok, és az igazat megvallva, nem hiányoznak. Ami a lényeg, egyáltalán nem fontos, mit eszel állandóan, csak készíts belőle sokat, és azt edd 3-4 napig.
6. Szabj határokat bizonyos dolgoknak. Vannak dolgok, amiket nagyon élvezek, de ha túlzásba viszem, akkor nem tesznek jót. De mivel szeretem őket, hajlamos vagyok túlzásba vinni. Így hát határokat kellett szabnom. Például: ma már csak naponta kétszer, 30-30 percig olvasok online, naponta csak 1 pohár vörösbort iszok esténként, fél csésze kávét reggelente, 2 darab édességet hétvégenként. Ezek a szabályok is időről időre változnak, de nálam ragyogóan beváltak. Imádom ezeket a dolgokat, de nem viszem őket túlzásba.
7. Végezz úgy egy tevékenységet, mintha szent rituálé lenne. Ez az a szabály, amit a legtöbbször elfelejtek, de mégis, egyre jobb vagyok a gyakorlásában. Íme, az ötlet: minden egyszerű cselekvést úgy végzünk el, mintha az csak valamiféle mellékes dolog lenne az előtt, mielőtt az igazán fontos dolgoknak nekiállunk. De mi lenne, ha ezeket az egyszerű cselekvéseket valamiféle különleges fontossággal bíró szent rituáléval körítenénk? Kézmosás? Gondolj bele egy pillanatig, mekkora csoda ez, különösen annak fényében, hogy hány embernek nem jut víz. Lazíts, és tudatosan figyelj oda a kézmosáskor: végezd úgy, mintha az egy különleges, szent kézmosó rituálé lenne. Gondolkozz ugyanígy mosogatáskor. Minden edény egy csoda, minden, amit ekkor érzel, új fontosságot kap. Minden csepp víz drágakő, amire érdemes odafigyelni. Ezt a szent rituálé-érzést ki lehet terjeszteni mindenre: az írásra, egy email megválaszolására, amikor egy barátoddal beszélgetsz, amikor a gyerekeddel játszol, amikor zuhanyozol, ha sétálni mész, amikor a számláidat fizeted be. Mindegyik méltó a teljes figyelemre, és megéri odafigyelni rájuk az öröm és a megbecsülés miatt.
Mi a véleményed ezekről a tanácsokról? Melyiket tartod a leghasznosabbnak, és melyiket a leghaszontalanabbnak?